Caroline Wozniacki - Advantage Hers

Moja historia Advantage Hers – Caroline Wozniacki

Caroline Wozniacki, twarz kampanii Advantage Hers, opowiada o swojej karierze światowej mistrzyni tenisa, rozpoznaniu u niej reumatoidalnego zapalenia stawów oraz o powodach nawiązania współpracy z firmą UCB w ramach kampanii Advantage Hers, skierowanej do kobiet zmagających się z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowe zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca.

Bardzo się cieszę, że kampania Advantage Hers została już ogłoszona i mogę wreszcie o niej rozmawiać. Naszą misją jest dotarcie do jak największej liczby kobiet z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowe zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca, aby pomóc im w opracowaniu własnego planu leczenia i poprawić jakość ich życia.
 
Chciałam pisać ten blog, aby opowiedzieć o moich dotychczasowych doświadczeniach jako osoby dotkniętej reumatoidalnym zapaleniem stawów. Chorobę rozpoznano u mnie w 2018 roku (było to dla mnie ogromnym wstrząsem) – od tego czasu dowiedziałam się wiele o tym schorzeniu oraz innych przewlekłych chorobach zapalnych, takich jak: osiowe zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca.
 
Po Wimbledonie, latem 2018 roku czułam się, jakbym miała ciężką grypę. Nawet przestałam grać z tego powodu. Moje kostki były obolałe i po prostu czułam się okropnie.

Najgorszy moment przyszedł, gdy pewnego dnia po przebudzeniu powiedziałam mojemu chłopakowi (teraz już mężowi) Davidowi, że nie mogę się ruszać. Fizycznie nie byłam w stanie się poruszyć. Musiał mnie podnieść z łóżka i zabrać do samochodu. Nie sądzę, że nawet wtedy moja rodzina wiedziała, przez co przechodzę.

Potem badali mnie różni lekarze. Powiedziano mi, że mam słabą kondycję fizyczną, mogę być w ciąży i mieć depresję! Ja – jedna z najlepszych tenisistek na świecie, będąca u szczytu kariery – jestem w słabej kondycji? To było niedorzeczne.

Byłam strasznie sfrustrowana i zdenerwowana faktem, że nikt mi nie wierzy, przecież doskonale znam swoje ciało. Jednak po tych początkowych trudnościach w końcu udało mi się, z pomocą mojego wspaniałego męża, znaleźć niesamowitego reumatologa, który zdiagnozował u mnie reumatoidalne zapalenie stawów.

Gdy informacja o mojej diagnozie trafiła do opinii publicznej, zaczęłam otrzymywać przez Internet cudowne i pomocne wiadomości od kobiet, które przechodziły przez coś podobnego. Nie wiem, co zrobiłabym bez tego wsparcia. Wiele osób z mojego otoczenia nie rozumiało, przez co przechodzę – dlatego pomoc tych kobiet była dla mnie tak ważna.

To zainspirowało mnie do dawania innym czegoś od siebie, pomagania kobietom w przejmowaniu kontroli nad ich chorobą, metodą małych zwycięstw.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy będę się udzielać na rzecz społeczności kobiet dotkniętych przewlekłymi chorobami zapalnymi. Na moich kanałach w mediach społecznościowych będę zamieszać różne informacje i pytać inne kobiety o to, jak radzą sobie ze swoim schorzeniem.

Teraz każdego dnia pracuję nad tym, aby kontrolować moją chorobę. Wiem, że reumatoidalne zapalenie stawów będzie towarzyszyć mi przez resztę życia, dlatego też bardzo dużo dowiedziałam się o tym schorzeniu oraz innych przewlekłych chorobach zapalnych, takich jak: osiowe zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca, a także, wspólnie z moim reumatologiem, opracowałam długoterminowy i stale ewoluujący plan leczenia. Dzięki wsparciu mojego specjalisty, męża, rodziny i społeczności z optymizmem patrzę w przyszłość i jestem podekscytowana nowymi rolami i możliwościami poza światem tenisa, zwłaszcza w zakresie niesienia pomocy i uczenia się od innych kobiet.

Poznaj moją historię i opowiedz o swoich doświadczeniach na moich kanałach w mediach społecznościowych. Odwiedź stronę AdvantageHers.com, aby uzyskać więcej informacji na temat przewlekłych chorób zapalnych.